محصولی کارآمد در صنعت به نام ناودانی

ناودانی آهنی - ناودانی صنعتی - ناودانی ساختمانی

محصولی کارآمد در صنعت به نام ناودانی

پروفیلی پر اهمیت در ساخت پایه و قاب سازه ها

ناودانی پروفیلی بازی است که کارایی بالایی برای ساخت قاب سازه ها دارد. این محصول از جنس های مختلف در بازار موجود است مثل: گالوانیزه، آلومینیوم، استنلس استیل. برای تولید این مقطع صنعتی، می توان از فولاد های غیر اکسید شونده، کامپوزیت های پلیمری و غیره بهره برد. این محصولات با توجه به پارامتر های خاصی نظیر استحکام و مقاومت، انعطاف و وزن، قیمت گذاری می شوند. این محصولات در دو بخش صنعتی و ساختمانی نظیر شاسی تریلر، اسکلت سازه ها و ساخت چارچوب های درب و پنجره مورد استفاده قرار می گیرند. این مقطع ساختمانی- صنعتی از دیدگاه ها و طرق مختلف، دسته بندی شده است. برای مثال سطح مقطع، شکل ظاهری و روش تولید از جمله این دیدگاه ها هستند.

 

اقسام ناودانی

همانطور که قبلا ذکر گردید این مقاطع را از سه نظر تقسیم بندی می کنند در اینجا به طور کلی و به اختصار، به این تقسیم بندی ها اشاره می کنیم:

  • شکل ظاهری: از این دیدگاه دو نوع ناودانی وجود دارد که یک نوع از آن ها مشبک و نوع دیگر آن ها ساده می باشد. نوع ساده در دو حیطه ی صنعتی و ساختمانی پر کاربرد است. نوع دوم یعنی مشبک، برای تولید قفسه های فولادی به کار گرفته می شود.
  • سطح مقطع: UPE,UPN و UNP تقسیم بندی بر اساس شکل سطح مقطع را بیان می کند. این تفاوت شکل، به دلیل تفاوت شکل های بال ها می باشد. در نوع UPE  بال ها صاف و موازی هستند. این در حالی است که سطح مقطع UPN  مخروطی شکل است. نوع سوم که با نام ناودانی اروپایی نیز شناخته می شود؛ ضخامت و وزن بیشتری نسبت به سایر انواع ناودانی ها دارد. از محصول گفته شده در پروژه های صنعتی و عظیم استفاده می شود. چند مثال از کاربرد ناودانی اروپایی را در اینجا ذکر می کنیم:
  1. به منظور ساخت خرپا به شکل جفت، استفاده می شود.
  2. قوطی وار یا جفت در ستون ها،
  3. به صورت دوتایی یا تکی در تیرها،
  4. و به شکل دوتایی یا تکی در باد بندها مورد استفاده قرار می گیرد.
  • مکانیسم تولید: این محصول بر اساس روش تولید نیز به دو دسته تقسیم شده است که این دو روش تولید بر شکل ظاهری آن ها نیز اثر گذار است این دو روش عبارتند از فابریک و پرسی.

 

چه نوع ناودانی بهتر است؟

مشخص کردن اینکه یک ناودانی با این مشخصات از سایرین بهتر است کاری بیهوده به شمار می آید؛ چرا که این نیاز کاربر است که تعیین می کند کدام یک از ناودانی ها برای کار او مناسب است یا خیر. به طور کلی اگر وزن و ابعاد این محصول از مقدار تعیین شده و استاندارد آن بیشتر باشد محصول مورد نظر سنگین وزن لقب می گیرد؛ و اگر عکس این موضوع رخ دهد آن را سبک وزن در نظر میگیریم.

 

موارد مصرف این محصول

مسلما هر محصول زمانی تولید می شود که کاربردی باشد. ناودانی نیز در موارد بسیاری کاربرد دارد. در اینجا به ذکر چند مورد بسنده می کنیم: چارچوب، ماشین آلات در انواع مختلف، بدنه و چارچوب کامیون، تجهیزات ساخت و سازه ها و تشکیلات دریایی.