صفر تا صد نبشی

نبشی - نبشی ساختمان -نبشی سبک - نبشی سنگین

صفر تا صد نبشی

حرفه ای نبشی را بشناسیم

در یک تعریف ساده می توان یادآور گشت که به پروفیلی که دو مقطع آن عمود بر هم می باشد؛ نبشی می گویند. به طور کلی در نظر داشته باشید که نبشی ها به دو دسته کلی دسته بندی می شوند که اساس این تقسیم بندی بر حسب نوع تولید آن ها صورت گرفته است. علاوه بر آن می توان گفت که این مقطع از دو ضلع تشکیل شده که عمود بر یکدیگر می باشند. از این وسیله در پروژه های ساختمانی و عمرانی بهره می گیرند. البته از این پروفیل در موارد صنعتی نیز استفاده می شود. دو ویژگی بارز در همه ی این محصولات وجود دارد و این دو ویژگی عبارتند از: اندازه بال ها و ضخامت. همین دو پارامتر سبب شده است که نبشی را از لحاظ ظاهری به دو نوع تقسیم کنند. این دو نوع عبارتند از:

  • نبشی بال مساوی: نام آن به طور کامل بیانگر مشخصات فنی این پرفیل می باشد. در این مدل دو بال قائم به یک اندازه و یکسان هستند. برای مثال: هنگامی که L400 بر روی بال این پرفیل ثبت می شود؛ یعنی بال های پروفیل مساوی است و ضخامتی ۴۰۰ میلی متری دارند.
  • نبشی با بال نامساوی: در برخی موارد استفاده از نوع بال مساوی این محصول کارآمد نمی باشد. به همین دلیل انواع نامساوی آن نیز برای چنین مواردی تولید شده است. این محصول پروفیلی است که در سه استاندارد مختلف در بازار وجود دارد. این سه استاندارد عبارتند از: ST37 و ST52 وST44 . برای نقشه ی ساختمان بر روی هر دو بال نبشی مقدار مورد نظر درج می شود. مثلا در هر دو بال به این صورت درج شده است: ۳۰۰×۴۰۰L این علامت درج شده نشان دهنده ی این است که پروفیل، بال نامساوی دارد و اندازه ی هر بال آن  ۳۰۰ و ۴۰۰ میلی متر است.

 

چرا نبشی تولید می شود

قاعدتا تولید نبشی بی دلیل نیست و برای حل مشکلی در ساخت و ساز و پروژه های عمرانی و گاها در صنعت، بشر دست به تولید این محصول برده است. اغلب افراد جامعه، حتی یکبار هم که شده لفظ نبشی را به زبان آورده یا حداقل شنیده اند. این موضوع تنها چیزی را که ثابت می کند؛ این است که این محصولات بسیار کار آمد، مفید و کاربردی می باشد. در اینجا به صورت خلاصه به چند مورد از کاربرد های مهم و اساسی این پرفیل اشاره می کنیم. این چند مورد عبارتند از:

  • از پروفیل هایی که سایزی حدود ۵۰ تا ۱۵۰ میلی متر دارند؛ جهت اتصال پل به ستون ها، بیم های باربر به تیر آهن، در ساختمان سازی و صنایع مختلف، به منظور اتصال ستون ها به صفحات فونداسیون استفاده می شود. قابل توجه است که از این محصول، ۵۰ تا ۱۵۰ میلی متر در ساختن ستون و خرپا بهره می گیرند.
  • استفاده از نبشی لقمه در سازه های مختلف، نظیر سازه هایی که با آسانسور ارتباط تنگاتنگ دارند؛ دلیل این نامگذاری است. در این سازه ها از نوع خرد این محصول استفاده می کنند.
  • به منظور متصل سازی های ساده مانند اتصال این محصولات به یکدیگر، اتصال به نبشی نشیمنی، اتصال نیم گیر دار واتصال گیردار بهره می برند.